Bitva u Thermopyl ( 480 př. n. l.)

4. března 2008 v 20:03 | darthvojta
Bitva u Thermopyl
Roku 480 př. n. l. se Peršané opět vrátili do Řecka pod vedením krále Xerxa. Spojenecká řecká vojska se rozhodla tohoto nepřítele zastavit u soutěsky Thermopyly ( Horká brána). V srpnu toho roku tu položil tábor Řecký král Leonidás s třemi sty Sparťany. Na okolních pahorcích rozbili své stany spojenci a celkem se jich tu sešlo na 7000. Zprávy o počtu Perských vojsk se rozcházejí od 100 000 až po neuvěřitelný milión.
Po tři dny Řekové krvavě odráželi útoky Peršanů. Druhý den odpoledne museli Řekové čelit elitním Perským jednotkám- Nesmrtelným. Ovšem i tyto elitní jednotky zdaleka nedosahovali úrovně Sparťanů. Za normálních okolností by samozřejmě díky početní přesile Peršané vyhráli, nicméně v této úzké soutěsce jim byly jejich počty k ničemu- vždy se jednalo o rovnocený boj.
Bitvu ukončil až jistý Efialtés, který přivedl Xerxovy vojáky po tajné stezce přes hory Řekům do zad. Tuto stezku měl chránit oddíl Fóků ( Féničanů), jenže ti se při první zmínce o tom, že se blíží Peršané rozutekli. Král Leonidás chtěl ušetřit spojence pro další boj a tak je poslal domů a sám se vydal do nelítostného boje jen se svými Sparťany.
"Většina jich už tehdy měla zlomené kopí a zabíjela Peršany mečem… Na tomto místě se bránili noži, pokud je ještě měli i zuby a holýma rukama", popisuje poslední okamžiky boje Hérodotos. Nakonec padli do jednoho, ale prodali své životy za smrt tisíců Peršanů, mezi nimi i dvou bratrů velkého krále. Na místě kde kdysi zemřel král Leonidás Stojí dnes prostý pomník na počest poraženým a celé generace si s úctou opakovali epiaf: ,, Jdi poutníče a zvěstuj Lakedaimónským, že mi tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám"
Články, které souvisí s kapitolou Řecko- Perské války
Bitva u MarathónuBitva u ThermopylBitva u SalamínyBitva u Platají
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radovan Kula Radovan Kula | E-mail | 4. června 2011 v 14:54 | Reagovat

I don't think that this battle could have turned out differently if the Persians did not go: ((

2 Radovan Kula Radovan Kula | 4. června 2011 v 15:01 | Reagovat

Myslím si že tato bitva by dopadla možná jinak kdyby peršané neobešli průsmyk, nebo kdyby jim tam poslali posily :(

3 ANelegoalf ANelegoalf | E-mail | Web | 27. července 2018 v 0:39 | Reagovat

Compression  est comment dur  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre  offre sang loin de votre coeur. Chaque temps  votre  manque de sensibilite bat, il pompe le sang par  vos arteres a la  vacances  de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/prix-du-cialis-en-allemagne/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama