Bitva u Thermopyl ( 480 př. n. l.)

4. března 2008 v 20:03 | darthvojta
Bitva u Thermopyl
Roku 480 př. n. l. se Peršané opět vrátili do Řecka pod vedením krále Xerxa. Spojenecká řecká vojska se rozhodla tohoto nepřítele zastavit u soutěsky Thermopyly ( Horká brána). V srpnu toho roku tu položil tábor Řecký král Leonidás s třemi sty Sparťany. Na okolních pahorcích rozbili své stany spojenci a celkem se jich tu sešlo na 7000. Zprávy o počtu Perských vojsk se rozcházejí od 100 000 až po neuvěřitelný milión.
Po tři dny Řekové krvavě odráželi útoky Peršanů. Druhý den odpoledne museli Řekové čelit elitním Perským jednotkám- Nesmrtelným. Ovšem i tyto elitní jednotky zdaleka nedosahovali úrovně Sparťanů. Za normálních okolností by samozřejmě díky početní přesile Peršané vyhráli, nicméně v této úzké soutěsce jim byly jejich počty k ničemu- vždy se jednalo o rovnocený boj.
Bitvu ukončil až jistý Efialtés, který přivedl Xerxovy vojáky po tajné stezce přes hory Řekům do zad. Tuto stezku měl chránit oddíl Fóků ( Féničanů), jenže ti se při první zmínce o tom, že se blíží Peršané rozutekli. Král Leonidás chtěl ušetřit spojence pro další boj a tak je poslal domů a sám se vydal do nelítostného boje jen se svými Sparťany.
"Většina jich už tehdy měla zlomené kopí a zabíjela Peršany mečem… Na tomto místě se bránili noži, pokud je ještě měli i zuby a holýma rukama", popisuje poslední okamžiky boje Hérodotos. Nakonec padli do jednoho, ale prodali své životy za smrt tisíců Peršanů, mezi nimi i dvou bratrů velkého krále. Na místě kde kdysi zemřel král Leonidás Stojí dnes prostý pomník na počest poraženým a celé generace si s úctou opakovali epiaf: ,, Jdi poutníče a zvěstuj Lakedaimónským, že mi tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám"
Články, které souvisí s kapitolou Řecko- Perské války
Bitva u MarathónuBitva u ThermopylBitva u SalamínyBitva u Platají
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radovan Kula Radovan Kula | E-mail | 4. června 2011 v 14:54 | Reagovat

I don't think that this battle could have turned out differently if the Persians did not go: ((

2 Radovan Kula Radovan Kula | 4. června 2011 v 15:01 | Reagovat

Myslím si že tato bitva by dopadla možná jinak kdyby peršané neobešli průsmyk, nebo kdyby jim tam poslali posily :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama