Bitva u Marathónu

1. března 2008 v 21:32 | darthvojta
Bitva u Marathónu
Bitva u Marathónu byla první bitva řecko perskách válek. Stáli v ní proti sobě Řekové- Athéňané a Peršané.
Toto je krátký úvod co se událo před samotnou bitvou. Peršané se chtali přeplavit přes Hélespont na svých lodích. Řekové lodě pomocí sestavy vylešťěných bronzových štítů zapálili již na moř a tak mnoho peršanů pobili bez ztráty jediného svého bojovníka. Zbylé Perské lodě vypluli z Perského tábora, aby pomohli topícím se spolubojovníkům. Tohoto oslabení využili Athéňané a vyrazili k útoku směrem k Perskému táboru. Peršané se jim vydali naproti.
Utkalo se zde 7000 Athéňanů+ pomocný 1000 sbor Platajských proti asi 10 000 Peršanů. V čele Řeků stál vinikající stratég Miltiadés. Skvěle využil členitého terénu a rozestavil šiky svých bojovníků tak, aby posílil zejména křídla sestavy. Perským jednotkám se nakonec podařilo slabší střed řeků prorazit, ale tím se dostali do sevření obou posílených Řeckých křídel.
Výsledek bitva byl nakonec katastrofální. Na 6400 mrtvých Peršanů zemřelo jen 192 Athéňanů. Peršané otřeseni touto porážkou odtáhli zpět do Persie, aby se však za 10 let vrátili pod velením krále Xerxa s přesilou mnohonásobně větší.
Články, které souvisí s kapitolou Řecko- Perské války
Bitva u MarathónuBitva u ThermopylBitva u SalamínyBitva u Platají
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama