Bitva u Salamíny

5. března 2008 v 17:25 | darthvojta
Bitva u Salamíny
Thermopyly sice ověnčily Lakedaimónské nehynoucí slávou, ale Peršanům se jejich porážkou otevřela cesta do středního Řecka, mohlo ještě vůbec něco zachránit Athény před úplnou zkázou?
Ne dlouho před tím se stal jedním z nejváženějších Athénských mužů velitel Themistoklés. Themistoklův plán byl nechat město napospas Peršanům a svést s Peršany rozhodující boj v námořní bitvě. Obyvatelům Athén se samozřejmě nechtělo ponechat město s hroby svých předků a chrámy svých bohů napospas nepříteli a tak se bouřili. Themistoklovi pomohla až věštba Delfy, která předpověděla, že Athény padnou, ale na Salamíně vydrží dřevěné hradby, které nápor vydrží. Dřevěné hradby vyložil Themistoklés jako loďstvo a nemýlil se. Neřídil všem ženám a dětem, aby se stáhli na Salamínu ( ostrov u Athén) a mužům poručil nasednout na lodě a chopit se vesel.
,,Dvě loďstva se houpají na vlnách naproti sobě, v dálce stoupá k nebi dým z hořících Athén, král Xerxes sedí na zlatém trůnu na hoře na pobřeží a očekává snadný triumf", Themistoklés poslal ke Xerxovi svého člověka mluvícího Persky se zprávou: ,, Pane, Řek Themistoklés chce stáhnout loďstvo a Řekové se brzy rozprchnou!" Král Xerxes neváhá, vždyť je zvyklý, že jeho zlato a moc mu často dělá z nepřátel spojence. Poslední naděje na únik pro Řeky je odříznuta- Peršané řeky právě obkličují.
Působivý odraz podal účastník této bitvy Řecký Dramatik Aischylos, ve hře Peršané: Jim zprvu valné vojsko Perské čelilo, leč jakmile to množství lodí v průlivu se nakupilo, nebyli si vespolek s to pomáhat ba bronzovými zobany se kláli sami, všecku výzbroj veslařskou si lámajíce; chytře lodi helénské v půlkruh zezad do nich tloukli…..
Řekové bojovali o svůj život a neměli toho moc co ztratit ( Athény byly zničeny, stáli proti přesile…) a tak veslovali a bojovali jako šílení. Nakonec zničili téměř všechny Perské lodě ( s výjimkou těch co unikly) a Themistoklés posílá k Peršanům dalšího člověka se zprávou, že Řekové chtějí zničit most přes Hélespont a vyhladovět tak krále v Řecku. Xerxes v panice a zároveň otřesen porážkou prchá zpět do Persie. V Řecku zůstáva jen věrný Mardonis se 100 000 muži, ale i jeho dny jsou sečteny. Nakonec byl poražen v bitvě u platají
Články, které souvisí s kapitolou Řecko- Perské války
Bitva u ThermopylBitva u SalamínyBitva u Platají
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama